Napisz do nas

Twój e-mail:
Wiadomość:
Wyślij
Wyślij
Form sent seuccessfully - thank you.
Please fill all required fields!

Chcę przeprowadzić sukcesję

Sukcesja w przedsiębiorstwie to długotrwały proces w przedsiębiorstwie, który wymaga odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia. Jeśli chcesz przeprowadzić ten proces skutecznie i uniknąć błędów zachęcamy do skorzystania z doświadczenia naszych specjalistów.

Przeczytaj także

Skontaktuj się z nami

 

604 97 62 26

 

 

biuro@progressolution.pl

Obecni pięćdziesięciolatkowie i sześćdziesięciolatkowie należą do pierwszego polskiego pokolenia od długiego czasu, które staje przed problemem „sukcesji”, czyli osobowego i prawnego następstwa w biznesie.

Przedsiębiorcy stoją przed szeregiem możliwości:

przekazanie firmy dzieciom

sprzedanie inwestorowi

likwidacja

przekazanie managerom i zarządzanie z poziomu rady nadzorczej ( w większych pzredsiębiorstwach )

Pierwszy krok sukcesji - oddzielenie własności od zarządzania

Oddzielenie powiązania własności i zarządzania jest pierwszym i najtrudniejszym krokiem w przeprowadzeniu sukcesji:

Właściciele firmy zwykle podejmują większość kluczowych decyzji. Konieczne staje się zatrudnienie osób innych niż właściciele (zarządu), które będą mogły kierować firmą w imieniu właścicieli.

Musi nastąpić zmiana sposobu myślenia właścicieli o spółce. Muszą oni oddać stery w ręce następców i obdarzyć ich kredytem zaufania, by umożliwić im swobodne podejmowanie decyzji w firmie.

Pracownicy firmy i kierownicy średniego szczebla muszą zrozumieć i zaakceptować fakt, że zmienił się „ośrodek decyzji”. Często zdarza się bowiem, że pomimo wycofania się właściciela z bieżącej działalności, pracownicy i menedżerowie u niego szukają rozwiązań kwestii związanych z firmą.

Wszystkie prawa zastrzeżone © Progres Solution Sp. z o.o.